5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens GS36NAXCG
Tall Freezer, C Rated
£1,404.76
Free Delivery
Spread the cost:
£117.07 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: GS36NAXCG
- Net Capacity - 334 Litres
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1862 x 595 x 663
Energy
Rating
| Type | Tall Freezer |
| Brand | Siemens |
| Model | GS36NAXCG |
| EAN: | 4242003984550 |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Reversible doors | Yes |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Freezer net capacity | 334 L |
| Storage time during power failure | 14 h |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Cord length | 2.4 m |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 171 kWh |
| Width | 595 mm |
| Depth | 663 mm |
| Height | 1862 mm |
| Weight | 81.1 kg |
| Package width | 665 mm |
| Package depth | 790 mm |
| Package height | 1940 mm |
| Siemens technologies (food storage) | Home Connect |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.