5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens GS36NVIEPG iQ300
No Frost Tall Freezer, Stainless Steel, E Rated
Retail Price
£849
Free Delivery
Spread the cost:
£70.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: GS36NVIEPG
- Net Capacity - 242 Litres
- noFrost - Never defrost your freezer again
- superFreezing: fast freezing for even large quantities of food
- varioZone
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1860 x 600 x 650
Energy
Rating
| Type | No Frost Tall Freezer |
| Brand | Siemens |
| Model | GS36NVIEPG iQ300 |
| Also known as: | GS36NVIEPG |
| EAN: | 4242003979440 |
| Nofrost - Never Defrost Your Freezer Again | |
| Superfreezing: Fast Freezing For Even Large Quantities Of Food | |
| Variozone - Easily Arrange Drawers And Glass Shelves To Bring Flexibility To Your Freezer Space | |
| Multiairflow: Consistent Cooling For Longer Freshness | |
| Electronic Temperature Control: Set The Target Temperature Clearly And Easily |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Reversible doors | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 7 |
| Handle material | Aluminium |
| Door hinge | Right |
| Control type | Buttons |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Shelves material | Glass |
| Inverter technology | Yes |
| Freezer net capacity | 242 L |
| Freezing capacity | 18 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Multi-airflow system | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Failure alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 234 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 650 mm |
| Height | 1860 mm |
| Weight | 66.8 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 765 mm |
| Package height | 1925 mm |
| Package weight | 72.5 kg |
| Siemens technologies (food storage) | bigBox, superFreeze, varioZone |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £283 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.