2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense H20MOWS4UK
Microwave, White
£55
£61 with delivery
- Product code: H20MOWS4UK
- Capacity (Usable Litres) - 20
- Power Output - 700 W
- 700 Watt power output - for fast cooking
- Timer helps you cook food to perfection
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 261 x 455 x 326
| Type | Microwave |
| Brand | Hisense |
| Model | H20MOWS4UK |
| EAN: | 3838782612190 |
| 20L capacity - great for small households | |
| 700 Watt power output - for fast cooking | |
| Timer helps you cook food to perfection | |
| Automatic programmes take the guesswork out of cooking | |
| Easy-to-use touch controls |
| Product type | Solo microwave |
| Appliance placement | Countertop |
| Interior capacity | 20 L |
| Product colour | White |
| Microwave power | 700 W |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Grill power | 0 W |
| Convection power | 0 W |
| Steam power | 0 W |
| Number of power levels | 11 |
| Door open type | Button |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Side opening |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 255 mm |
| Interior light | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Door colour | Black |
| Door material | Glass |
| Interior material | Stainless steel |
| Turntable material | Glass |
| Defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Cooking programs | Meat, Pizza, Popcorn, Potato |
| Number of cooking programs | 9 |
| Auto cook function | Yes |
| Number of auto cooking programs | 9 |
| Connected load | 1250 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 455 mm |
| Depth | 326 mm |
| Height | 261 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 301.5 x 302 x 214.5 mm |
| Installation compartment width | 455 mm |
| Installation compartment depth | 326 mm |
| Installation compartment height | 261 mm |
| Weight | 10.2 kg |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 491 mm |
| Package depth | 363 mm |
| Package height | 286 mm |
| Package weight | 11.1 kg |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £18.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More




Loading
You've added an item to your basket.