2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense H25MOBS7HUK
Microwave, Black
£89
£95 with delivery
- Product code: H25MOBS7HUK
- Capacity (Usable Litres) - 25
- Power Output - 900 W
- 6 Automatic Programmes
- Multiphase Cooking
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 350 x 485 x 410
| Type | Microwave |
| Brand | Hisense |
| Model | H25MOBS7HUK |
| EAN: | 3838782455872 |
| Product type | Solo microwave |
| Appliance placement | Countertop |
| Interior capacity | 25 L |
| Product colour | Black |
| Microwave power | 900 W |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Number of power levels | 11 |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Side opening |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 288 mm |
| Interior light | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Door colour | Black |
| Interior material | Varnished metal |
| Turntable material | Glass |
| Defrost function | Yes |
| Number of cooking programs | 6 |
| Auto cook function | Yes |
| Connected load | 1450 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 485 mm |
| Depth | 410 mm |
| Height | 350 mm |
| Weight | 13.2 kg |
| Package width | 548 mm |
| Package depth | 436 mm |
| Package height | 293 mm |
| Package weight | 14.9 kg |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £29.67 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.