2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense H23MOBS5HUK
Microwave, Black
£89
£95 with delivery
Service that goes further
- Product code: H23MOBS5HUK
- Capacity (Usable Litres) - 23
- Power Output - 800 W
- 23L Capacity - The perfect kitchen companion for busy households
- 800W Power - Accelerate cooking speeds with 800W of power
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 293 x 485 x 410
| Type | Microwave |
| Brand | Hisense |
| Model | H23MOBS5HUK |
| EAN: | 3838782455865 |
| 23L Capacity - The perfect kitchen companion for busy households. With its roomy interior, this versatile appliance makes cooking, reheating and defrosting a breeze. Whether you're preparing snacks or full meals, our microwave combines convenience and efficiency. Unlock the power of 23 litres and enjoy fast, reliable cooking at your fingertips | |
| 800W Power - Accelerate cooking speeds with 800W of power | |
| 6 Automatic Programmes - New to cooking? Auto programmes will guide you through the process. With a variety recipes to choose from, all you need to do is set the dish type, weight and press start, allowing you to relax whilst the microwave does the job for you | |
| Smart Cook - Perfect for those times when you are in a hurry. Easily select from 1-6 on the control panel to start cooking at 100% power (each number represents cooking time in minutes) | |
| Multiphase Cooking - Programme a combination of up to two different functions, allowing you to sit back and relax whilst your microwave does the job for you | |
| Timer - Sit back and relax and you'll be notified with an audible alert once cooking is complete | |
| Easy Clean - Dont worry about food splatters as the interior can be easily wiped down with a wet cloth |
| Product type | Solo microwave |
| Appliance placement | Countertop |
| Interior capacity | 23 L |
| Product colour | Black |
| Microwave power | 800 W |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Number of power levels | 11 |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Side opening |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 270 mm |
| Interior light | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Child lock | Yes |
| Interior material | Metal |
| Clock function | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Auto cook function | Yes |
| Connected load | 1250 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 485 mm |
| Depth | 410 mm |
| Height | 293 mm |
| Weight | 12.7 kg |
| Package width | 566 mm |
| Package depth | 462 mm |
| Package height | 371 mm |
| Package weight | 14.5 kg |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.