2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG HDB95623NB 8000
88cm Mixed Fuel Hob, Black
Retail Price
£809
Save £160
Was £969
Free Delivery
Spread the cost:
£67.42 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now for delivery in 4+ weeks
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.19 p/m
Flexible Finance Options
£67.42 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: HDB95623NB
- Stop & Go with keep warm setting
- Child safety control lock
- Control Lock
- Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 51 x 880 x 520
| Type | Mixed Fuel Hob |
| Brand | AEG |
| Model | HDB95623NB 8000 |
| Also known as: | HDB95623NB |
| EAN: | 7332543849840 |
| Stop & Go with keep warm setting | |
| Child safety control lock | |
| Control Lock | |
| Hob safety |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 900 mm |
| Hob type | Combi |
| Top surface type | Glass |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 2 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 3 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Medium |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 1 power | 2800 W |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 2 position | Central |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 diameter | 280 mm |
| Cooking zone 2 power | 3600 W |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 position | Left front |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 3 power | 2800 W |
| Cooking zone 4 type | Regular |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 diameter | 124 mm |
| Cooking zone 4 power | 2700 W |
| Cooking zone 5 type | Simmer |
| Cooking zone 5 shape | Round |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 diameter | 78 mm |
| Cooking zone 5 power | 1900 W |
| Flexible cooking zone | Yes |
| Knobs colour | Black |
| Pan support material | Cast iron |
| Frame type | Frameless |
| Boost function | Yes |
| Bridge function | Yes |
| Stop & Go function | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Number of minute minders | 1 |
| Electronic ignition | Yes |
| Flame failure device | Yes |
| Hob on indicator | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Auto power off | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| On/off switch | Yes |
| Width | 880 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 51 mm |
| Weight | 16.9 kg |
| Installation compartment width | 830 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Package width | 1000 mm |
| Package depth | 640 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 19.4 kg |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.