Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG HGB64420YM 6000
59cm 4 Burner Gas Hob
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: HGB64420YM
- Cast Iron Pan Supports
- Thermocouples
- Step Power
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 40 x 594 x 510
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | AEG |
| Model | HGB64420YM 6000 |
| Also known as: | HGB64420YM |
| EAN: | 7332543735990 |
| Cast Iron Pan Supports | |
| Thermocouples | |
| Step Power | |
| Speed Burner | |
| Powerful Wok |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Large |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 diameter | 122 mm |
| Cooking zone 1 power | 4000 W |
| Cooking zone 2 type | Regular |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 diameter | 70 mm |
| Cooking zone 2 power | 1900 W |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 diameter | 70 mm |
| Cooking zone 3 power | 1900 W |
| Cooking zone 4 type | Simmer |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 diameter | 54 mm |
| Cooking zone 4 power | 1000 W |
| Wok burner | Yes |
| Wok burner position | Left front |
| Wok burner power | 4000 W |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front / Top front |
| Easy to clean | Yes |
| Connected load (gas) | 6000 W |
| Power plug type | Type G |
| Width | 594 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 40 mm |
| Cord length | 1.1 m |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.