2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG HGB75420YM 6000
75cm 5 Burner Gas Hob, Stainless Steel
- Product code: HGB75420YM
- Cast Iron Pan Supports
- Thermocouples
- Steel capped control knobs
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 40 x 745 x 510
| Type | 5 Burner Gas Hob |
| Brand | AEG |
| Model | HGB75420YM 6000 |
| Also known as: | HGB75420YM |
| EAN: | 7332543735860 |
| Cast Iron Pan Supports | |
| Thermocouples | |
| Steel capped control knobs | |
| Rotary controls |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 745 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Cast-iron |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Regular |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 diameter | 70 mm |
| Cooking zone 1 power | 1900 W |
| Cooking zone 2 type | Regular |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 diameter | 70 mm |
| Cooking zone 2 power | 1900 W |
| Cooking zone 3 type | Dual zone |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 diameter | 122 mm |
| Cooking zone 3 power | 4000 W |
| Cooking zone 4 type | Small |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 diameter | 54 mm |
| Cooking zone 4 power | 1000 W |
| Cooking zone 5 type | Large |
| Cooking zone 5 shape | Round |
| Cooking zone 5 position | Right rear |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 diameter | 100 mm |
| Cooking zone 5 power | 3000 W |
| Control panel colour | Black |
| Knobs colour | Black |
| Pan support material | Cast iron |
| Frame type | Frameless |
| Control type | Rotary |
| Control position | Top front |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | One hand ignition |
| Easy to clean | Yes |
| Connected load (gas) | 11650 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Width | 745 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 40 mm |
| Cord length | 1.1 m |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 480 mm |
| Installation compartment height | 40 mm |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £123 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.