2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG HGX95320SM 3000
86cm 5 Burner Gas Hob, Stainless Steel
£399
- Product code: HGX95320SM
- Up to 20% more power and speed
- Speed Burners - accurate heat for faster performance
- Elegant design and performance combined
- Power Plug - Yes
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 60 x 857 x 520
| Type | 5 Burner Gas Hob |
| Brand | AEG |
| Model | HGX95320SM 3000 |
| Also known as: | HGX95320SM |
| EAN: | 7333394049311 |
| Up to 20% more power and speed - A Speed Burner gas hob is 20% faster, helping you apply the right heat for flawless taste. The burners allow you to regulate speed, so your wok or pasta always gets exactly the heat it needs. No more. No less | |
| Speed Burners - accurate heat for faster performance - The design of the Speed Burners in this AEG gas hob allows for the flames to directly target the bottom of the pan, providing quicker heat and greater efficiency. These high-speed burners get you cooking up to 20% faster | |
| Elegant design and performance combined - The elegantly designed cast-iron pan supports provide a robust, durable cooking base to all your pans, and give the hob a stylish and professional appearance |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 900 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 diameter | 70 mm |
| Cooking zone 1 power | 1900 W |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 diameter | 70 mm |
| Cooking zone 2 power | 1900 W |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 diameter | 122 mm |
| Cooking zone 3 power | 4000 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 diameter | 70 mm |
| Cooking zone 4 power | 1900 W |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 diameter | 54 mm |
| Cooking zone 5 power | 1000 W |
| Wok burner | Yes |
| Wok burner position | Middle |
| Wok burner power | 4000 W |
| Knobs colour | Stainless steel |
| Pan support material | Cast iron |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front |
| Connected load (gas) | 11700 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power plug | Yes |
| Width | 857 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 14.4 kg |
| Height above worktop | 8 mm |
| Worktop thickness (min) | 30 mm |
| Cord length | 1.1 m |
| Installation compartment width | 830 mm |
| Installation compartment depth | 480 mm |
| Package width | 1010 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 15.4 kg |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.