2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG HGB95522YM 6000
86cm 5 Burner Gas Hob, Stainless Steel
Retail Price
£499
Free Delivery
Spread the cost:
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 12th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £4.39 p/m
Flexible Finance Options
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: HGB95522YM
- Precise power levels
- Speed Burners - accurate heat for faster performance
- Get powerful heat, with the Powerful Wok
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 68 x 857 x 520
| Type | 5 Burner Gas Hob |
| Brand | AEG |
| Model | HGB95522YM 6000 |
| Also known as: | HGB95522YM |
| EAN: | 7332543756865 |
| Precise power levels. Perfect results - The advanced technology of the StepPower Gas Hob allows you to easily set the hobs flame controls between levels 1 through 9, so you can deliver exact and consistent heat to pots and pans, without having to bend down to see the flame | |
| Speed Burners - accurate heat for faster performance - The design of the Speed Burners in this AEG gas hob allows for the flames to directly target the bottom of the pan, providing quicker heat and greater efficiency. These high-speed burners get you cooking up to 20% faster | |
| Get powerful heat, with the Powerful Wok - Experience fuller flavour in your favourite dishes with this Powerful Wok. It generates intense, direct heat - ideal for searing seafood and locking in mouth-watering stir-fry flavours. Wok cooking mastered | |
| Add a premium look to your hob, with Cast Iron Grid pan supports - Add a professional look to your kitchen with durable and premium cast iron pan supports. Continuous cast iron pan supports let you slide your cookware easily and safely without having to lift them for a seamless cooking experience | |
| Integrated Ignition - quick access to powerful heat for cooking - With Integrated Ignition, all you have to do is gently turn and press the knob, to effortlessly and comfortably spark a flame from the hob |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 900 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Wok |
| Cooking zone 1 position | Left |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 diameter | 133 mm |
| Cooking zone 1 power | 6200 W |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 2 position | Central front left |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 diameter | 100 mm |
| Cooking zone 2 power | 3000 W |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 3 position | Middle rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 diameter | 70 mm |
| Cooking zone 3 power | 1900 W |
| Cooking zone 4 type | Regular |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 diameter | 70 mm |
| Cooking zone 4 power | 1900 W |
| Cooking zone 5 type | Simmer |
| Cooking zone 5 position | Middle front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 diameter | 54 mm |
| Cooking zone 5 power | 1000 W |
| Wok burner | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Thermocouple protection | Yes |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front |
| Connected load (gas) | 14000 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 857 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 68 mm |
| Weight | 15.8 kg |
| Cord length | 1.1 m |
| Installation compartment width | 830 mm |
| Installation compartment depth | 480 mm |
| Installation compartment height | 60 mm |
| Package width | 1010 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 16.8 kg |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 12th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £166.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.