2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg PX375 Classic
73cm 5 Burner Gas Hob, Stainless Steel
£529
Free Delivery
Spread the cost:
£44.09 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 28th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.19 p/m
Flexible Finance Options
£44.09 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: PX375
- High quality 18//10 stainless steel
- Ultra rapid 4.00kW burner
- Safety valves, cut off the flow of gas if the flame is accidentally extinguished
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 40 x 725 x 510
| Type | 5 Burner Gas Hob |
| Brand | Smeg |
| Model | PX375 Classic |
| Also known as: | PX375 |
| EAN: | 8017709252090 |
| High quality 18//10 stainless steel | |
| Ultra rapid 4.00kW burner | |
| Safety valves, cut off the flow of gas if the flame is accidentally extinguished | |
| Cast iron pan stands |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 730 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Large |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 2600 W |
| Cooking zone 2 type | Simmer |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1100 W |
| Cooking zone 3 type | Extra large |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 4000 W |
| Cooking zone 4 type | Regular |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1800 W |
| Cooking zone 5 type | Regular |
| Cooking zone 5 shape | Round |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1800 W |
| Frame type | Frameless |
| Simmer cooking zone | 1100 W |
| Regular cooking zone | 1800 W |
| Large cooking zone | 2600 W |
| Extra large high-speed cooking zone | 4000 W |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front |
| Electronic ignition | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Connected load (gas) | 11300 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Width | 725 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 40 mm |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 482 mm |
| Installation compartment depth (min) | 478 mm |
| Installation compartment depth (max) | 482 mm |
| Installation compartment height | 41 mm |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £176.33 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.