2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense HS523E15BUK
Slimline Dishwasher, 10 Place Settings, Black, E Rated
£279
Service that goes further
- Product code: HS523E15BUK
- Place Settings - 10
- 10 Place Settings - ideal for smaller households
- Energy Rating E
- 30 Minute Quick Wash
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 448 x 600
Energy
Rating
| Type | Slimline Dishwasher |
| Brand | Hisense |
| Model | HS523E15BUK |
| EAN: | 3838782780523 |
| 10 Place Settings - ideal for smaller households | |
| Energy Rating E - Utilise the efficient ECO programme which uses less energy and water | |
| 30 Minute Quick Wash - Rapid wash for when you need your dishes cleaned in a hurry | |
| Cutlery Tray - Dedicated cutlery tray promotes space saving solutions | |
| Super Silent 47dB - Enjoy a blissful atmosphere, even in open plan spaces | |
| Half Load - Wash half a load, in half the time |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Built-in water softener | Yes |
| Adjustable water softener | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Water fill | Cold, Hot |
| Number of baskets | 3 basket(s) |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Tub material | Stainless steel |
| Door panel included | Yes |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 47 dB |
| Dishwashing programs | 90min, Eco, Glass/Delicate, Intensive, Quick, Universal |
| Temperature (max) | 60 °C |
| Cycle time | 235 min |
| AquaStop function | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Drying system | Residual heat |
| Drying performance | C |
| Number of temperature settings | 5 |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Cycle time (quick washing program) | 30 min |
| Integrated timer | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Half-load | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Number of spray zones | 3 |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 90 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.895 kWh |
| Connected load | 2100 W |
| Power consumption (off) | 0.49 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 55.9 |
| Width | 448 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 35 kg |
| Hisense technologies (dish washing) | 30 Min Quick Wash, Anti Flood Protection, Cutlery Tray, Eco Programme, Flexible Baskets, Glassware Programme, Half Load, Intuitive Control, Super Silent, Three Level Wash |
| Package width | 495 mm |
| Package depth | 645 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 40.5 kg |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.