1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sony HT-A3000
Sound Bar, Black
£329
£349 with delivery
Service that goes further
- Product code: HTA3000CEK
- Audio Power Output (watts) - 250
- Number of Speakers - 3
- Stunning 3.1 channel Dolby Atmos soundbar, with Vertical Surround Engine technology, plus X-Balanced speakers bring an incredible sound stage
- Acoustic Centre Sync allows your compatible BRAVIA TV to become part of the action, by connecting to the A3000 and making the TV screen the centre speaker
- Warranty - 1 year parts and labour
Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 128 x 950 x 64
| Type | Sound Bar |
| Brand | Sony |
| Model | HTA3000_CEK |
| Also known as: | HTA3000CEK, HT-A3000, HTA3000 |
| EAN: | 4548736134379 |
| Stunning 3.1 channel Dolby Atmos soundbar, with Vertical Surround Engine technology, plus X-Balanced speakers bring an incredible sound stage | |
| Sound Field Optimisation technology intelligently measures the layout of your room using built-in microphones, to tune the sound accordingly and give you the best sound experience possible. Add rear speakers for unique 360 Spatial Sound Mapping that delivers the ultimate immersive experience | |
| Acoustic Centre Sync allows your compatible BRAVIA TV to become part of the action, by connecting to the A3000 and making the TV screen the centre speaker | |
| Upgrade with one of two powerful subwoofers to bring you rich bass, clear fidelity and minimal distortion. Plus further enhance the immersiveness and bring 360 Spatial Sound Mapping to your content with our 2 rear wireless speaker sets |
| Audio output channels | 3.1 channels |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 250 W |
| Number of speakers | 3 |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Audio formats supported | AAC, AIFF, ALAC, DSD, FLAC, HE-AAC, M4A, MP3, OGG, SBC, WAV, WMA |
| Volume control | Yes |
| Virtual surround | Yes |
| Country of origin | China |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| USB port | Yes |
| Digital audio coaxial in | 1 |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 0.5 W |
| Width | 950 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 128 mm |
| Weight | 4.6 kg |
| Package width | 1015 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 7 kg |
| Package weight | 7 kg |
| Cables included | AC, HDMI |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
1 year parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.