1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sony HTA9000.CEK BRAVIA Theatre Bar 9
BRAVIA Theatre Bar 9, Black
£999
Save £400
Was £1,399
Free Delivery
Spread the cost:
£83.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: HTA9000.CEK
- Audio Power Output (watts) - 585
- Number of Speakers - 13
- BRAVIA Theatre Bar 9 delivers the ultimate surround sound experience, as our 360 Spatial Sound Mapping creates phantom speakers all around you
- Best with BRAVIA, slide this soundbar underneath your BRAVIA TV and unlock exclusive features
- Warranty - 1 year parts and labour
Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 64 x 1300 x 113

| Type | BRAVIA Theatre Bar 9 |
| Brand | Sony |
| Model | HTA9000.CEK BRAVIA Theatre Bar 9 |
| Also known as: | HTA9000.CEK, HTA9000CEK BRAVIA Theatre Bar 9, HTA9000CEK |
| EAN: | 4548736158788 |
| BRAVIA Theatre Bar 9 delivers the ultimate surround sound experience, as our 360 Spatial Sound Mapping creates phantom speakers all around you. Dolby Atmos / DTS:X bring authentic cinema sound home | |
| Best with BRAVIA, slide this soundbar underneath your BRAVIA TV and unlock exclusive features! Acoustic Centre Sync turns your TV into the centre speaker, Voice Zoom 3 enhances dialogue, and more | |
| A powerful acoustic design, our unique X-Balanced Speaker Units are shaped to increase sound pressure for deep, punchy bass, and reduce driver excursion for less distortion and greater vocal clarity | |
| Ready to go straight out of the box, simply plug it in, connect to your TV (HDMI eARC cable included), and power ON! Use the Sony / BRAVIA Connect app to take control from your smartphone | |
| Not just for movies, hear music how the artists intended. High-Resolution Audio delivers superior quality, 360 Reality Audio is our immersive music experience, and DSEE Extreme upscales every track | |
| BRAVIA Theatre Bar 9 supports the latest gaming formats, including Variable Refresh Rate (VRR) and Auto Low Latency Mode (ALLM) in HDMI 2.1, as well as 8K and 4K120 Passthrough | |
| Made with the environment in mind, the BRAVIA Theatre Bar 9 fabric on the bar is made from fully recycled material |
| Audio output channels | 13.0 channels |
| RMS rated power | 585 W |
| Audio decoders | DTS, DTS 96/24, DTS-ES, DTS-HD HR, DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Dual Mono, Dolby TrueHD |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 585 W |
| Number of speakers | 13 |
| Number of tweeter drivers | 5 |
| Number of mid-range drivers | 2 |
| Number of woofer drivers | 4 |
| Number of full-range drivers | 2 |
| Tweeter diameter | 10 mm |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Audio formats supported | LPCM |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Network streaming services supported | Spotify |
| Consumer Electronics Control (CEC) | BRAVIA Sync |
| Night mode | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Auto volume leveller | Yes |
| LED indicators | Status |
| Number of amplifier channels | 13 channels |
| S-master digital amplifier | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 62 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 1300 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 64 mm |
| Soundbar weight | 5.5 kg |
| Cord length | 1500 m |
| Package width | 1404 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 137 mm |
| Wall mounting kit | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Sony technologies (AV/TV) | Dolby Vision™ |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP |
1 year parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.79
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £333 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.