1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sony HTS60.CEK
Sound Bar, Black
Retail Price
£549
Free Delivery
Spread the cost:
£45.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: HTS60.CEK
- 1000W 5.1 Channel Surround Sound
- Number of Speakers - 4
- Rear Speakers And Subwoofer Included
- JUST LIKE THE CINEMA
- Warranty - 1 year parts and labour
Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 64 x 907 x 90

| Type | Sound Bar |
| Brand | Sony |
| Model | HTS60.CEK |
| Also known as: | HTS60CEK |
| EAN: | 4548736165434 |
| 1000W 5.1 Channel Surround Sound | |
| Rear Speakers And Subwoofer Included | |
| Just Like The Cinema | |
| Pair With Bravia To Unlock Exclusive Features | |
| Start A Party |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 907 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 64 mm |
| Weight | 2.6 kg |
| Subwoofer width | 275 mm |
| Subwoofer depth | 388 mm |
| Subwoofer height | 388 mm |
| Subwoofer weight | 11.6 kg |
| Package width | 565 mm |
| Package depth | 1049 mm |
| Package height | 325 mm |
| Package weight | 24 kg |
| Package type | Box |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Sony technologies (AV/TV) | Dolby Atmos® |
1000W 5.1 CHANNEL SURROUND SOUND
With this powerful sound system, its like having a private cinema (or music concert!) at home
REAR SPEAKERS AND SUBWOOFER INCLUDED
Place the rear speakers anywhere behind you for maximum immersion, whilst the subwoofer drives every soundtrack with deep, compelling bass sound
JUST LIKE THE CINEMA
Dolby Atmos and DTS:X are two technologies straight out of a movie theatre, bringing an authentic, cinematic surround sound quality to everything you watch and listen to
PAIR WITH BRAVIA TO UNLOCK EXCLUSIVE FEATURES
For example, you can turn just the dialogue volume up or down using our AI-powered Voice Zoom 3 technology, without affecting other sounds
START A PARTY
Multi Stereo Party Mode ensures equal output on all speakers. So even when dancing to 2 channel stereo tracks, you can enjoy the BRAVIA Theatre System 6s full room-shaking power
1 year parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 12th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.79
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £183 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £28 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.