1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sony HT-SD40
Sound Bar, Black
£249
£255 with delivery
- Product code: HTSD40CEK
- Audio Power Output (watts) - 330
- Number of Speakers - 1
- Dolby Digital combined with Sony's S-Force Pro Front
- X-Balanced Speaker units deliver clear dialogue with powerful sound
- Warranty - 1 year parts and labour
Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 88 x 900 x 64
| Type | Sound Bar |
| Brand | Sony |
| Model | HTSD40_CEK |
| Also known as: | HTSD40CEK, HT-SD40, HTSD40 |
| EAN: | 4548736134348 |
| Dolby Digital combined with Sony's S-Force Pro Front | |
| X-Balanced Speaker units deliver clear dialogue with powerful sound | |
| Powerful wireless subwoofer delivers deep, rich bass sound | |
| New intuitive remote control with OLED display | |
| Play the music you love with Bluetooth from your smartphone, tablet or laptop |
| Audio output channels | 2.1 channels |
| Soundbar mode control | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 330 W |
| Number of speakers | 1 |
| Subwoofer connectivity | Wireless |
| Woofer diameter (subwoofer) | 19.1 cm (7.5) |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Audio formats supported | DTS, LPCM, SBC |
| Volume control | Buttons |
| Virtual surround | Yes |
| Country of origin | Malaysia |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.0 |
| HDMI in | 0 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| USB port | Yes |
| Digital audio coaxial in | 0 |
| AUX in | Yes |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 0.5 W |
| Width | 900 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 88 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Subwoofer width | 192 mm |
| Subwoofer depth | 387 mm |
| Subwoofer height | 400 mm |
| Subwoofer weight | 7.3 kg |
| Package width | 248 mm |
| Package depth | 968 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 13 kg |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
1 year parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £83 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More




Loading
You've added an item to your basket.