Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG HVB8453IB
80cm 4 Burner Gas Hob
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: HVB8453IB
- Child lock safety function.
- Gas on Glass: Gas burners mounted on gloss black glass.
- Stop & Go function
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 49 x 800 x 520
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | AEG |
| Model | HVB8453IB |
| EAN: | 7332543970179 |
| Child lock safety function. | |
| Gas on Glass: Gas burners mounted on gloss black glass. | |
| Stop & Go function: Reduces all zones to a 'keep warm' setting if cooking is interrupted. | |
| Residual Heat Indicators: Show when the hob surface is still hot after use. | |
| Minute Minder: Set the minute minder to remind you which dishes have finished cooking. | |
| Cast Iron Pan Supports: Equipped with silicone feet for enhanced stability, preventing tipping or slipping. |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 800 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Glass |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 diameter | 65 mm |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 diameter | 80 mm |
| Cooking zone 2 power | 1800 W |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 diameter | 80 mm |
| Cooking zone 3 power | 1800 W |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 diameter | 128 mm |
| Cooking zone 4 power | 3500 W |
| Control panel colour | Red |
| Pan support material | Cast iron |
| Hob²Hood function | Yes |
| Stop & Go function | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front left |
| Built-in display | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Connected load (gas) | 8200 W |
| Power plug type | Hard Wired |
| Width | 800 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 49 mm |
| Weight | 15.1 kg |
| Cord length | 1.1 m |
| Installation compartment width | 755 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Installation compartment height | 49 mm |
| Package weight | 17.4 kg |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.