Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG IAE64421FB SenseBoil
59cm Induction Hob
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: IAE64421FB
- Boiling water, under control with the Boil Sensor
- The hands-free hood - The Hob2Hood function connects the hob and the hood
- Combine zones to cook more - This hob can easily cope when youre cooking large amounts
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 44 x 590 x 520
| Type | Induction Hob |
| Brand | AEG |
| Model | IAE64421FB SenseBoil |
| Also known as: | IAE64421FB |
| EAN: | 7332543783236 |
| Boiling water, under control with the Boil Sensor - The Boil Sensor detects rising bubbles and automatically adjusts the temperature settings, reducing it to a controlled simmer. No more monitoring. Saving both time and energy | |
| The hands-free hood - The Hob2Hood function connects the hob and the hood. The cooker hood automatically adjusts the fan speed based on the heat, without lifting a finger. For powerful extraction when searing. And quieter extraction when simmering | |
| Combine zones to cook more - This hob can easily cope when youre cooking large amounts - or simply with bigger pans. Just touch the Bridge button to link and control two cooking zones together to fit any large or long pan. Sharing the same temperature and time setting, the linked zones are ideal when youre cooking for dinner parties or bigger celebrations | |
| Direct Access. Instant and effortless. - Enjoy effortless heat adjustments with Direct Access. Instead of tapping several times to increase the heat, you can now tap the number directly for the right amount of heat. Instantly | |
| The adaptable surface for every pan - The MaxiSense self-sizing cooking zones detect the sizes and shapes of each pan. However large or small. It sends immediate heat to fit their bases, without compromising on performance. Experience the ultimate in kitchen adaptability. For complete culinary control |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Large |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 4 type | Simmer |
| Simmer cooking zone diameter | 145 mm |
| Regular cooking zone diameter | 180 mm |
| Large cooking zone diameter | 210 mm |
| Frame form | Bevel |
| Simmer cooking zone | 2500 W |
| Regular cooking zone | 2800 W |
| Large cooking zone | 3200 W |
| Boost function | Yes |
| Number of power levels | 3 |
| Pan detection | Yes |
| Bridge function | Yes |
| Hob²Hood function | Yes |
| Boil control function | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Number of minute minders | 1 |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Connected load (electric) | 7350 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power plug type | Hard Wired |
| Width | 590 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 10.9 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Installation compartment height | 44 mm |
| Package width | 678 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 11.8 kg |
Customers also bought
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.