2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG IBX64200CB
59cm Induction Hob, Black
£269
Save £80
Was £349
- Product code: IBX64200CB
- Exact heat for impeccable results
- Precise heat control with Touch Controls
- The Booster Function gets pots and pans hot quick
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 48 x 590 x 520
| Type | Induction Hob |
| Brand | AEG |
| Model | IBX64200CB |
| EAN: | 7333394050560 |
| Exact heat for impeccable results - Induction helps you master any cooking technique faster and can even boil water in under 90 seconds. The heat adjustments are so subtle that they help you produce the finest tastes and textures every time you cook | |
| Precise heat control with Touch Controls - The Touch Controls user interface is designed for effective temperature control. Simply select the zone and select the power level using the plus or minus buttons. Precision for every step of the recipe, always resulting in great taste | |
| The Booster Function gets pots and pans hot quick - The Booster Function rapidly gets pots boiling and pans hot. Helping you get a quicker start to cooking, so you can be finished cooking faster | |
| Precise settings. Protected with Key Lock - Activate the Key Lock feature to lock cooking settings. From the time to the temperature, everything can be set and secured. So there's no possibility of changing anything accidentally while wiping spillages from the surface | |
| Easy replacement: Induction hob fits existing countertop opening - Cook like a professional: The AEG Mastery induction hob is an easy replacement for your radiant hob, with no changes to your kitchen counter |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 1 power | 1400 W |
| Cooking zone 1 boost | 1500 W |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 2 power | 2200 W |
| Cooking zone 2 boost | 2400 W |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 3 power | 1400 W |
| Cooking zone 3 boost | 1500 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 4 power | 1700 W |
| Cooking zone 4 boost | 1800 W |
| Frame type | Frameless |
| Boost function | Yes |
| Number of power levels | 9 |
| Control type | Touch |
| Control position | Front right |
| Child lock | Yes |
| Connected load (electric) | 3000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption | 176.5 Wh/kg |
| Power plug type | Type G |
| On/off switch | Yes |
| AEG technologies (cooking) | Boost Function |
| Width | 590 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 48 mm |
| Weight | 8.6 kg |
| Worktop thickness (min) | 12 mm |
| Cord length | 1.5 m |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Package width | 678 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 9.4 kg |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £89.67 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.