Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG IKX84401CB
77cm Induction Hob
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: IKX84401CB
- Exact heat for impeccable results
- Hob2Hood
- Less steps and more control with Direct Touch Controls
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 44 x 770 x 510
| Type | Induction Hob |
| Brand | AEG |
| Model | IKX84401CB |
| EAN: | 7333394050454 |
| Exact heat for impeccable results - Induction helps you master any cooking technique faster and can even boil water in under 90 seconds. The heat adjustments are so subtle that they help you produce the finest tastes and textures every time you cook | |
| Hob2Hood: The hands-free hood - The Hob2Hood function connects the hob and the hood. The cooker hood automatically adjusts the fan speed based on the heat, without lifting a finger. For powerful extraction when searing and quieter extraction when simmering | |
| Less steps and more control with Direct Touch Controls - The Direct Touch Controls user interface uses intuitive numbers 1-14 so you can set the right temperature right away without having to toggle through the plus and minus buttons | |
| Quicker heat for extra speed with PowerBoost - A blast of fast. No more waiting around for pots to boil. The PowerBoost function gives you an instant burst of heat. PowerBoost is perfect for tasks that require you to boil a large pot of water quickly | |
| Hob timer. Built for precision - The built in hob timer can be set up to one hour, and will automatically power the hob down when it elapses. For effortlessly precise results |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 800 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 1 power | 2300 W |
| Cooking zone 1 boost | 3200 W |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 2 power | 2300 W |
| Cooking zone 2 boost | 3200 W |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 3 power | 2300 W |
| Cooking zone 3 boost | 3200 W |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 4 power | 2300 W |
| Cooking zone 4 boost | 3200 W |
| Frame type | Frameless |
| Number of power levels | 14 |
| Hob²Hood function | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front right |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Connected load (electric) | 7350 W |
| AC input voltage | 220 - 240/400V2N |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption | 176.3 Wh/kg |
| Power plug type | Hard Wired |
| On/off switch | Yes |
| AEG technologies (cooking) | Boost Function, Hob2Hood |
| Width | 770 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 11.7 kg |
| Installation compartment width | 750 mm |
| Installation compartment depth (max) | 490 mm |
| Package width | 868 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 12.8 kg |
Customers also bought
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.