5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sony K55XR8APU
55" OLED Smart Television, 4K Ultra HD, Grey, F Rated
£1,499
Free Delivery
Spread the cost:
£124.92 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: K55XR8APU
- Screen (Inches/Type) - 55 4K Ultra HD OLED
- Operating System - Android TV
- BRING CINEMA HOME: Studio Calibrated
- SLIM AND CHIC DESIGN : Harmonic Presence / Slim One Slate
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 732 x 1223 x 248
Energy
Rating
| Type | 55" OLED Smart Television |
| Brand | Sony |
| Model | K55XR8APU |
| EAN: | 4548736174931 |
| BRING CINEMA HOME: Studio Calibrated | |
| SLIM AND CHIC DESIGN : Harmonic Presence / Slim One Slate | |
| PURE BLACKS FOR REMARKABLE CONTRAST : XR OLED Contrast Booster | |
| SOUND FROM THE SCREEN: Acoustic Surface Audio+ | |
| EVERYTHING YOU STREAM, ALL ON ONE SCREEN: Google TV | |
| BEAUTIFUL PICTURE, LESS ENERGY: Eco Dashboard 2 | |
| LEVEL UP YOUR GAMING: Perfect for PlayStation 5 |
| Display diagonal | 139.7 cm (55) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display diagonal (metric) | 1390 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Operating system version | Android 12 |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Smart modes | Cinema, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, Dolby Vision Vivid, FPS, Photo, RTS, Standard, Vivid |
| Video apps | BBC iPlayer, BRAVIA CORE, Disney+, Netflix, YouTube |
| Music apps | YouTube Music |
| RMS rated power | 56 W |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Audio decoders | DTS Digital Surround, DTS Express, DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Atmos |
| Sound modes | Dolby Audio |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HOGP |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Legs stand |
| Stand colour | Silver |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro) |
| Teletext function | Yes |
| Picture processing technology | Sony 4K HDR Processor X1 |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR) |
| Parental control | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Number of OSD languages | 72 |
| Sleep timer | Yes |
| On/Off timer | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (typical) | 362 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 72 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 93 kWh |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Sony technologies (AV/TV) | Acoustic Centre Sync, Acoustic Surface Audio+, Android TV, Apple AirPlay 2, Auto Genre Picture Mode, Auto HDR Tone Mapping, Chromecast Built-in, Dolby Atmos®, Dolby Vision™, Eco Dashboard, Gaming menu, Google Assistant, Google TV, Multi-View, Works With Apple HomeKit, XR Clear Image, XR Contrast Booster, XR Triluminos Pro |
| Width (with stand) | 1223 mm |
| Depth (with stand) | 248 mm |
| Height (with stand) | 732 mm |
| Weight (with stand) | 18 kg |
| Width (without stand) | 1223 mm |
| Depth (without stand) | 37 mm |
| Height (without stand) | 706 mm |
| Weight (without stand) | 1.7 kg |
| Package width | 1359 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 841 mm |
| Package weight | 24 kg |
| Remote control included | Yes |
| Country of origin | Slovakia |
5 years parts and labour, 5 years subject to registration within 90 days of purchase.To register your warranty go to www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Sound Bar
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Add a sound bar

Loading
You've added an item to your basket.