Sony K65XR80U BRAVIA 8
65" 4K OLED Smart TV, 4K Ultra HD, Black, G Rated
Retail Price
Spread the cost:
Save more together
Service that goes further
- Product code: K65XR80U
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD OLED
- Operating System - Android TV
- Auto HDR Tone Mapping
- Auto Genre Picture Mode
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 855 x 1442 x 248
Energy
Rating
| Type | 65" 4K OLED Smart TV |
| Brand | Sony |
| Model | K65XR80U BRAVIA 8 |
| Also known as: | K65XR80U |
| EAN: | 4548736164840 |
| Auto HDR Tone Mapping | |
| Auto Genre Picture Mode | |
| Stream PlayStation games to your BRAVIA | |
| Dolby Vision for gaming. Supported | |
| Various features in HDMI 2.1 |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display diagonal (metric) | 1640 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Video apps | Netflix |
| RMS rated power | 56 W |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HOGP, SPP |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Introduction year | 2024 |
| Stand type | Legs stand |
| Stand colour | Silver |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Picture processing technology | Sony XR Contrast Booster |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR) |
| Calman Ready | Yes |
| Remote access | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| RS-232C ports | 0 |
| RF ports quantity | 1 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Number of OSD languages | 72 |
| Sleep timer | Yes |
| On/Off timer | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 83 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 110 kWh |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Width (with stand) | 1442 mm |
| Depth (with stand) | 248 mm |
| Height (with stand) | 855 mm |
| Weight (with stand) | 23.2 kg |
| Width (without stand) | 1442 mm |
| Depth (without stand) | 37 mm |
| Height (without stand) | 829 mm |
| Weight (without stand) | 22.3 kg |
| Package width | 1568 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 951 mm |