Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
KAMAPACK10
Kamado Joe Classic II with Elements Pack, Red
£1,429
Free Delivery
Spread the cost:
£119.09 for 12 months at 0.0% APR***
Save £73.97
Separate Price: £1,502.97
Service that goes further
KJ23RHC
Classic II
- Fuel Type - Charcoal (fuel)
- 470mm of cooking space
- Premium 18" ceramic charcoal grill with cart & locking wheels
- 250 square inches of maximum cooking space
- Air lift hinge significantly reduces dome weight
- Warranty - Limited lifetime Warranty on ceramic parts
KJ-CHAR
Kamado JoeŽ Lump Charcoal 9.07kg bag
- One 9 kg. bag of 100% natural lump charcoal for unmatched cooking flavour
- Burn up to 18 hours per bag for uninterrupted cooking sessions
- Reusable up to three times
- Authentically crafted from a blend of guayacan, guayaibi, aistal, and white quebracho hardwoods
- Best used with a Kamado Joe, Big Green Egg, or any other charcoal grills
KJ-GC23BWFS
Grill Cover - Classic JoeŽ
- Heavy-duty industrial strength fabric to defend against damaging elements
- Solution-dyed polyester to ensure protection against sun damage
- Waterproof, windproof and snowproof
- Full-length cover to ensure entirety of grill is protected
- Classic Joe size cover compatible with Kamado Joe Classic Joe series, Kamado Joe Konnected Joe, Large Big Green Egg, and other round 46 cm charcoal grills
- Warranty - 2 years parts and labour
KJ15211822
KJ Fire Starters 24 Pieces
- An ideal, safe replacement for lighter fluid
- Odourless, smokeless cubes burn up to 1300° Fahrenheit
- Firestarters even light when wet
- Use with any Kamado Joe, Big Green Egg or other charcoal grills
- Premium Fire Starters
Kamado Joe KJ23RHC
Classic II, Red
| Type | Classic II |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | KJ23RHC |
| Components | KJ23RHC, KJ-CHAR, KJ-GC23BWFS, KJ15211822 |
| Also known as: | KAMAPACK10 |
| EAN: | 0811738021447 |
| Premium 18" ceramic charcoal grill with cart & locking wheels | |
| 250 square inches of maximum cooking space | |
| 2-Tier Divide & Conquer Flexible Cooking System for cooking various foods at various temperatures | |
| The Kontrol Tower top vent maintains consistent air setting during dome opening and closing | |
| Air Lift hinge significantly reduces dome weight | |
| The Patented Ash Drawer simplifies clean-up | |
| The double-thick Wire Mesh Fiberglass Gasket offers a superior air-tight seal | |
| Other features and accessories included: Stainless Steel Latch, AMP Firebox, Stainless Steel Cooking Grates, Built-in Thermometer, Folding HDPE Side Shelves/Handle, Grill Gripper, and Ash Tool |
| Type | Grill |
| Heat source | Charcoal (fuel) |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Number of cooking zones | 2 zone(s) |
| Cooking surface diameter | 457 mm |
| Form factor | Kettle |
| Top surface type | Grate |
| Lid | Yes |
| Product colour | Red |
| Cooking surface shape | Round |
| Housing material | Ceramic |
| Castor wheels | Yes |
| Legs | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Width | 1181 mm |
| Height | 1231 mm |
| Weight | 105 kg |
Kamado Joe KJ-CHAR
Kamado JoeŽ Lump Charcoal 9.07kg bag, Black
| Type | Kamado JoeŽ Lump Charcoal 9.07kg bag |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | KJ-CHAR |
| Components | KJ23RHC, KJ-CHAR, KJ-GC23BWFS, KJ15211822 |
| Also known as: | KAMAPACK10 |
| EAN: | 0811738021225 |
| Product type | Lump charcoal |
| Weight | 9 kg |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Wood fiber type | Hardwood |
| Burning time | 18 h |
Kamado Joe KJ-GC23BWFS
Grill Cover - Classic JoeŽ, Black
| Type | Grill Cover - Classic JoeŽ |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | KJ-GC23BWFS |
| Components | KJ23RHC, KJ-CHAR, KJ-GC23BWFS, KJ15211822 |
| Also known as: | KAMAPACK10 |
| EAN: | 0811738021577 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| Heavy-duty industrial strength fabric to defend against damaging elements | |
| Solution-dyed polyester to ensure protection against sun damage | |
| Waterproof, windproof and snowproof | |
| Full-length cover to ensure entirety of grill is protected | |
| Classic Joe size cover compatible with Kamado Joe Classic Joe series, Kamado Joe Konnected Joe, Large Big Green Egg, and other round 46 cm charcoal grills | |
| Big Joe size cover compatible with Kamado Joe Big Joe series, XL Big Green Egg, and other round 61 cm charcoal grills |
| Type | Cover |
| Product colour | Black |
| Material | Polyester |
| Brand compatibility | KAMADO |
| Waterproof | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Kamado Joe KJ15211822
KJ Fire Starters 24 Pieces
| Type | KJ Fire Starters 24 Pieces |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | KJ15211822 |
| Components | KJ23RHC, KJ-CHAR, KJ-GC23BWFS, KJ15211822 |
| Also known as: | KAMAPACK10 |
| EAN: | 0811738028408 |
| An ideal, safe replacement for lighter fluid | |
| Odourless, smokeless cubes burn up to 1300° Fahrenheit | |
| Firestarters even light when wet | |
| Use with any Kamado Joe, Big Green Egg or other charcoal grills |
| Type | Starter |
| Product colour | Black, Red, White |
| Material | Paraffin |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Carrying case | Yes |
Loading
Limited lifetime warranty on ceramic parts, 5 year warranty on metal parts and kettle joe grills, 3 year warranty on electronic components, heat deflectors and pizza stones, 2 year warranty on miscellaneous components and standalone accessories.To activate your warranty register your product at international.kamadojoe.com/pages/product-registration.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.