Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Kamado Joe KJ23RHC
Classic II, Red
£1,399
Save £100
Was £1,499
Free Delivery
Spread the cost:
£116.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KJ23RHC
- Fuel Type - Charcoal (fuel)
- 470mm of cooking space
- Premium 18" ceramic charcoal grill with cart & locking wheels
- 250 square inches of maximum cooking space
- Air lift hinge significantly reduces dome weight
- Warranty - Limited lifetime Warranty on ceramic parts
| Type | Classic II |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | KJ23RHC |
| EAN: | 0811738021447 |
| Premium 18" ceramic charcoal grill with cart & locking wheels | |
| 250 square inches of maximum cooking space | |
| 2-Tier Divide & Conquer Flexible Cooking System for cooking various foods at various temperatures | |
| The Kontrol Tower top vent maintains consistent air setting during dome opening and closing | |
| Air Lift hinge significantly reduces dome weight | |
| The Patented Ash Drawer simplifies clean-up | |
| The double-thick Wire Mesh Fiberglass Gasket offers a superior air-tight seal | |
| Other features and accessories included: Stainless Steel Latch, AMP Firebox, Stainless Steel Cooking Grates, Built-in Thermometer, Folding HDPE Side Shelves/Handle, Grill Gripper, and Ash Tool |
| Type | Grill |
| Heat source | Charcoal (fuel) |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Number of cooking zones | 2 zone(s) |
| Cooking surface diameter | 457 mm |
| Form factor | Kettle |
| Top surface type | Grate |
| Lid | Yes |
| Product colour | Red |
| Cooking surface shape | Round |
| Housing material | Ceramic |
| Castor wheels | Yes |
| Legs | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Width | 1181 mm |
| Height | 1231 mm |
| Weight | 105 kg |
Loading
Limited lifetime warranty on ceramic parts, 5 year warranty on metal parts and kettle joe grills, 3 year warranty on electronic components, heat deflectors and pizza stones, 2 year warranty on miscellaneous components and standalone accessories.To activate your warranty register your product at international.kamadojoe.com/pages/product-registration.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £466.33 with a 3 month plan. Read More




You've added an item to your basket.