Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
KAMPACK138
Kamado Bono Grande 23" (59cm) with Rotisserie Pack
£1,071.55
Free Delivery
Spread the cost:
£89.30 for 12 months at 0.0% APR***
Save £6.45
Separate Price: £1,078
Service that goes further
TQ0023RED
Grande 23" (59cm) - Red
- Colour - Red
- Fuel Type - Charcoal
- Cooking Area Diameter (mm) - 490
- Assembly Required - Yes
- Weight (kg) - 112
- Warranty - Limited lifetime Warranty on ceramic parts
TQKJZ23
Grande Skewer (Rotisserie)
- High-Quality Stainless Steel Rod
- Easy Installation
- Versatile Cooking Options
- Supports Up to 15kg
- Powerful 240V Motor
- Warranty - 1 year Warranty
Kamado Bono TQ0023RED
Grande 23" (59cm) - Red
| Type | Grande 23" (59cm) - Red |
| Brand | Kamado Bono |
| Model | TQ0023RED |
| Components | TQ0023RED, TQKJZ23 |
| Also known as: | KAMPACK138 |
| EAN: | 4779039711572 |
| Type | Kamado barbecue/grill |
| Heat source | Charcoal (fuel) |
| Best uses | Outdoor |
| Cooking surface diameter | 500 mm |
| Thermometer | Yes |
| Form factor | Barrel |
| Top surface type | Grate |
| Lid | Yes |
| Product colour | Red |
| Cooking surface shape | Round |
| Housing material | Bamboo, Ceramic, Stainless steel |
| Lid features | Hinged lid |
| Cooking surface material | Ceramic |
| Heat deflector material | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Display type | Analog |
| Castor wheels | Yes |
| Legs | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of legs | 4 leg(s) |
| Handle(s) | Yes |
| Removable grill rack | Yes |
| Built-in cutting board | Yes |
| Storage shelf | Yes |
| Number of built-in cutting boards | 2 |
| Width | 590 mm |
| Depth | 780 mm |
| Height | 1200 mm |
| Weight | 100 kg |
| Package width | 770 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 930 mm |
| Package weight | 112 kg |
| Stand included | Yes |
Kamado Bono TQKJZ23
Grande Skewer (Rotisserie), Black
| Type | Grande Skewer (Rotisserie) |
| Brand | Kamado Bono |
| Model | TQKJZ23 |
| Components | TQ0023RED, TQKJZ23 |
| Also known as: | KAMPACK138 |
| EAN: | 4779039711763 |
| Type | Rotisserie |
| Product colour | Black |
| Power source type | AC |
| Width | 660 mm |
| Depth | 650 mm |
| Height | 140 mm |
| Weight | 5.8 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Limited lifetime warranty on ceramic parts, 5 year warranty on metal parts and kettle joe grills, 3 year warranty on electronic components, heat deflectors and pizza stones, 2 year warranty on miscellaneous components and standalone accessories.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
Free or Next Day Delivery
from 1st May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.