10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko KDVC563AW
Ceramic Electric Cooker with Double Oven, White, A Rated
£349
Save £20
Was £369
Service that goes further
- Product code: KDVC563AW
- Capacity (Usable Litres) - 58/31
- Hob Type - Ceramic hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 4
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 500 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Ceramic Electric Cooker with Double Oven |
| Brand | Beko |
| Model | KDVC563AW |
| EAN: | 5023790044004 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| Four-zone Ceramic Hob | |
| Easy Clean Doors | |
| Interior Oven Light |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary |
| Handle colour | White |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Certification | EN 60335-2-6 |
| Hob type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Top surface type | Ceramic |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 type | Medium |
| Cooking zone 1 power | 1700 W |
| Cooking zone 2 position | Right front |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 power | 1200 W |
| Cooking zone 3 position | Left rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 type | Small |
| Cooking zone 3 power | 1200 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 1700 W |
| Hob on indicator | Yes |
| Adjustable heat settings | Yes |
| Number of simultaneously used cooking zones | 4 |
| Hob power source | Electric |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 58 L |
| Oven position | Bottom |
| Oven thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Number of glass door panels | 2 |
| Removable door glass | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Removable shelves | Yes |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Convection power | 1800 W |
| Open door grilling | Yes |
| Oven cooking method | Static |
| Static cooking | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Internal coating colour | Black |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Top |
| Oven 2 net capacity | 31 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill type | Variable rate grill |
| Oven 2 grill power | 2000 W |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 door material | Glass/metal |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 viewing window | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 1 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 2 |
| Oven 2 top heating power | 500 W |
| Oven 2 bottom heating power | 1000 W |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 9400 W |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (forced convection) | 0.84 kWh |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.65 kWh |
| Minimum fuse protection | 32 A |
| Recommended for hardwiring | Yes |
| Grill plate | Yes |
| Grill plate width | 350 mm |
| Grill plate depth | 275 mm |
| Grill plate height | 40 mm |
| Grill grid included | Yes |
| Width | 500 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 47 kg |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1025 mm |
| Package weight | 50.6 kg |
| Compliance certificates | CE |
Four-zone Ceramic Hob
Complete with four Rapidlite zones, our ceramic hobs ensure swift heating to high temperatures, guaranteeing expert cooking results. For enhanced safety, the heat indicator alerts you if the hob has not cooled down adequately, ensuring safe handling after cooking.
Easy Clean Doors
Quick and easy to wipe down, the oven doors on this freestanding cooker feature a sleek glass panel, which not only enhances their appearance but also makes them easier to clean with minimal effort.
Interior Oven Light
You can easily keep an eye on your food as it cooks thanks to the interior oven light.
Loading
10 years parts and 1 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.