5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens KF96RSBEA iQ700
American Fridge Freezer, Black, E Rated, Non-Plumbed
Retail Price
£3,499
Free Delivery
Spread the cost:
£291.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KF96RSBEA
- Net Capacity - Fridge 401 Litres/Freezer 171 Litres
- The glassDoor series brings effortless elegance to your kitchen
- The iceTwister for ice cubes on demand. Easy to refill
- LED light
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1830 x 906 x 736
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Siemens |
| Model | KF96RSBEA iQ700 |
| Also known as: | KF96RSBEA |
| EAN: | 4242003915349 |
| The glassDoor series brings effortless elegance to your kitchen | |
| The iceTwister for ice cubes on demand. Easy to refill | |
| LED light - Even lighting throughout the inside of your fridge to keep everything in view | |
| safetyGlass shelves - Extra strong and easy to clean | |
| superCooling: faster cooling for fresh food |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | French door |
| Product colour | Black |
| Number of compressors | 2 |
| Total net capacity | 572 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Certification | CCC, CE |
| Fridge net capacity | 401 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 171 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 14 kg/24h |
| Storage time during power failure | 18 h |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Cord length | 2.4 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 320 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 906 mm |
| Depth | 736 mm |
| Height | 1830 mm |
| Weight | 185.8 kg |
| Width with door open | 1380 mm |
| Depth with door open | 1102 mm |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £1,166.33 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew




Loading
You've added an item to your basket.