5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens KG49NXIDF iQ300
No Frost Fridge Freezer, 70/30, Stainless Steel, D Rated
£929
Save £170
Was £1,099
Free Delivery
Spread the cost:
£77.42 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: KG49NXIDF/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £1,099.00
- Net Capacity - Fridge 311 Litres/Freezer 129 Litres
- hyperFresh <0°>
- noFrost - Never defrost your freezer again
- High-gloss backwall with multiAirflow
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2030 x 700 x 667
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Siemens |
| Model | KG49NXIDF iQ300 |
| Also known as: | KG49NXIDF |
| EAN: | 0200000001289 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| hyperFresh <0°> - More space for fruit and vegetables. Dedicated storage for fish and meat | |
| noFrost - Never defrost your freezer again | |
| High-gloss backwall with multiAirflow - Evenly chilled food and drinks on all levels | |
| superCooling: faster cooling for fresh food | |
| bottleRack - Store your bottles safely and within easy reach |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 125° |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Shelves material | Tempered glass |
| Number of compressors | 1 |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Total net capacity | 440 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Certification | CE, VDE |
| Fridge net capacity | 311 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 129 L |
| Storage time during power failure | 18 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.4 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 223 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 700 mm |
| Depth | 667 mm |
| Height | 2030 mm |
| Weight | 84.5 kg |
| Depth without handle | 1320 mm |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 1st May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £309.67 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.