5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch KGN86VIEAG
Total No Frost Fridge Freezer, 70/30, Stainless Steel, E Rated
£999
Save £550.80
Was £1,549.80
Free Delivery
Spread the cost:
£83.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KGN86VIEAG
- Net Capacity - Fridge 479 Litres/Freezer 152 Litres
- Perfect Fit: place your appliance right next to walls or in a niche.
- LED lighting: all your items in perfect view.
- No Frost
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1860 x 860 x 810
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Bosch |
| Model | KGN86VIEAG |
| EAN: | 4242005528721 |
| Perfect Fit: place your appliance right next to walls or in a niche. | |
| LED lighting: all your items in perfect view. | |
| No Frost: never defrost again, thanks to perfect protection from ice formation - that saves time and effort. | |
| Easy Access Shelf: a pull-out glass shelf for easier access to everything inside your fridge. | |
| Door Open Alarm: reminds you if the door is not closed properly. |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Housing material | Stainless steel |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Total net capacity | 631 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 40 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge net capacity | 479 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Super Cool function | Yes |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 2 |
| Egg balcony | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Door bottle balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 152 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 17 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Cord length | 2.4 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 307 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 860 mm |
| Depth | 810 mm |
| Height | 1860 mm |
| Weight | 106.8 kg |
| Depth with door open | 1610 mm |
| Package width | 928 mm |
| Package depth | 880 mm |
| Package height | 1932 mm |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 30th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £333 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.