5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff KI7862SE0G N50
No Frost Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, E Rated
Retail Price
£949
Free Delivery
Spread the cost:
£79.09 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: KI7862SE0G
- Net Capacity - Fridge 184 Litres/Freezer 76 Litres
- Eco Air Flow - Even air circulation for constant temperatures and fast cooling
- No Frost - No more defrosting your freezer
- Adjustable Glass Shelves
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 541 x 548
Energy
Rating
| Type | No Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Neff |
| Model | KI7862SE0G N50 |
| Also known as: | KI7862SE0G |
| EAN: | 4242004257578 |
| Eco Air Flow - Even air circulation for constant temperatures and fast cooling | |
| No Frost - No more defrosting your freezer | |
| Adjustable Glass Shelves - Height adjustable shelves create the space you need for inspiring dishes in your fridge | |
| LED Light - Pleasant illumination for the entire fridge, with long-life LEDs | |
| Our safety glass shelves happily shoulder generous loads of delicacies in your fridge |
| Appliance placement | Built-in |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 260 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Fridge net capacity | 184 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Number of removable shelves | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Number of egg balconies | 2 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 76 L |
| Freezing capacity | 4 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 234 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 541 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 1772 mm |
| Weight | 52.1 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 1775 mm |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.neff-home.com/uk/service/warranty.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.