Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens KI86NVFE0G iQ300
Integrated Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: KI86NVFE0G
- Net Capacity - Fridge 184 Litres/Freezer 76 Litres
- NoFrost
- AutoAirflow
- SuperFreezing
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 541 x 548
Energy
Rating
| Type | Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Siemens |
| Model | KI86NVFE0G iQ300 |
| Also known as: | KI86NVFE0G |
| EAN: | 4242003896143 |
| NoFrost | |
| AutoAirflow | |
| SuperFreezing | |
| BottleRack |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Adjustable shelves | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Total net capacity | 260 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 39 dB |
| Fridge net capacity | 184 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Fridge door balconies | 3 |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 76 L |
| Freezing capacity | 4 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 234 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Width | 541 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 1772 mm |
| Weight | 54.1 kg |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment height (max) | 177.5 cm |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.