2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens KI87VNSE0G
iQ100 Low Frost Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, E Rated
£679
Save £90
Was £769
Free Delivery
Spread the cost:
£56.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KI87VNSE0G:1/NP
- NO PACKAGING - WAS £799
- Net Capacity - Fridge 200 Litres/Freezer 70 Litres
- Fresh
- autoAirflow
- LED light
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 541 x 548
Energy
Rating
| Type | Low Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Siemens |
| Model | KI87VNSE0G |
| Also known as: | KI87VNSE0G:1 |
| EAN: | 0200000004074 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Fresh – Convenient storage for your fruit and vegetables | |
| autoAirflow – Ideal air circulation for even cooling at all levels, maintaining longer freshness | |
| LED light – Even lighting throughout the inside of your fridge to keep everything in view | |
| safetyGlass shelves – Extra strong and easy to clean | |
| freshSense – Maintains the inside temperature to keep food fresh for longer |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 270 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Fridge net capacity | 200 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Number of removable shelves | 4 |
| Fridge door balconies | 4 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 70 L |
| Freezing capacity | 3.2 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Fast freeze function | Yes |
| Low Frost system | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Super freeze function | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 216 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 541 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 1772 mm |
| Weight | 50.8 kg |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment height | 177.5 cm |
| Siemens technologies (food storage) | bigBox, lowFrost, superFreeze |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 20th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £226.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.