5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens KI96NNSE0
iQ100 No Frost Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, E Rated
£779
Save £120
Was £899
Free Delivery
Spread the cost:
£64.92 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: KI96NNSE0/NP
- NO PACKAGING - WAS £899
- Net Capacity - Fridge 215 Litres/Freezer 75 Litres
- LED light
- noFrost - Never defrost your freezer again
- autoAirflow
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1935 x 541 x 548
Energy
Rating
| Type | No Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Siemens |
| Model | KI96NNSE0 |
| EAN: | 0200000028641 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| LED light – Even lighting throughout the inside of your fridge to keep everything in view | |
| noFrost – Never defrost your freezer again | |
| autoAirflow – Ideal air circulation for even cooling at all levels, maintaining longer freshness | |
| superFreezing – Quick-freeze even large amounts of food | |
| superCooling – Reduces the temperature for a set time, to quickly cool down fresh food items |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 290 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 34 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fridge net capacity | 215 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Smart Frost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 4 |
| Fridge door balconies | 4 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 75 L |
| Freezing capacity | 7.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Super freeze function | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 231 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 541 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 1935 mm |
| Weight | 54.9 kg |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment height | 194 cm |
| Siemens technologies (food storage) | superCool, superFreeze |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 20th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £259.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.