5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens KS36NAXCG
Tall Larder Fridge, Black, C Rated
£1,334.45
Free Delivery
Spread the cost:
£111.21 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KS36NAXCG
- Net Capacity - Fridge 402 Litres
- 7-segment display
- Supercooling
- Flex Door
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1862 x 595 x 663
Energy
Rating
| Type | Tall Larder Fridge |
| Brand | Siemens |
| Model | KS36NAXCG |
| EAN: | 4242003984215 |
| 7-segment display | |
| Supercooling | |
| Flex Door | |
| Flex shelf | |
| Total noFrost |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 4 |
| Door hinge | Left |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons |
| Fridge door balconies | 4 |
| Bottle rack | Yes |
| Fridge net capacity | 402 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Super Cool function | Yes |
| No Frost system | Yes |
| Holiday function | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Cord length | 2.4 m |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 110 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 595 mm |
| Depth | 663 mm |
| Height | 1862 mm |
| Weight | 68.2 kg |
| Package width | 665 mm |
| Package depth | 790 mm |
| Package height | 1940 mm |
| Siemens technologies (food storage) | Home Connect, hyperFresh |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.