2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch KUW20VHF0G Series 6
Integrated Wine Cooler, Black, F Rated
Retail Price
£899
Spread the cost:
£74.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 28th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £4.99 p/m
Flexible Finance Options
£74.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: KUW20VHF0G
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 21
- Capacity: this wine cabinet has space to store up to 21 bottles at perfect drinking temperature
- Adjustable temperature: enjoy your wine at the perfect drinking temperature
- LED light with presentation mode: attractive illumination for your wine cabinet
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 719 x 298 x 567
Energy
Rating
| Type | Integrated Wine Cooler |
| Brand | Bosch |
| Model | KUW20VHF0G Series 6 |
| Also known as: | KUW20VHF0G |
| EAN: | 4242005265794 |
| Capacity: this wine cabinet has space to store up to 21 bottles at perfect drinking temperature | |
| Adjustable temperature: enjoy your wine at the perfect drinking temperature | |
| LED light with presentation mode: attractive illumination for your wine cabinet |
| Appliance placement | Built-in |
| Housing colour | Black |
| Inner colour | Black |
| Number of shelves | 4 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Door colour | Black |
| Shelves material | Wood |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Ultraviolet (UV) protection | Yes |
| Bottles capacity | 21 bottle(s) |
| Number of temperature zones | 1 |
| Temperature range (zone 1) | 5 - 20 °C |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Wine cooler net capacity | 58 L |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Light control | Internal switch |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Energy efficiency class | F |
| Annual energy consumption | 100 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 298 mm |
| Depth | 567 mm |
| Height | 719 mm |
| Installation compartment width | 300 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 820 mm |
Wine cooler will not store Beer/Lager at an ice cold temperature
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £299.67 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.