2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg KV394N
90cm Chimney Cooker Hood, Black, A Rated
Retail Price
£919
Free Delivery
Spread the cost:
£76.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KV394N
- Extraction Rate (m³/h) - 493
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Auto-Vent 2.0
- Quick and powerful extraction with intensive speed
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 459 x 895 x 439
Energy
Rating
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Smeg |
| Model | KV394N |
| EAN: | 8017709305758 |
| Auto-Vent 2.0 | |
| Quick and powerful extraction with intensive speed | |
| Perfect illumination with energy efficient LED lights | |
| Automatic switch off for ease of use |
| Maximum extraction power | 493 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 61 dB |
| Boost position air extraction power | 729 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 47 dB |
| Noise level (medium speed) | 54 dB |
| Noise level (high speed) | 61 dB |
| Noise level (intensive speed) | 69 dB |
| Pressure (Pa) | 443 |
| Minimum distance from electric hob | 450 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Housing material | Glass |
| Control type | Touch |
| Cord length | 1.5 m |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Grease filter type | Aluminium/Charcoal |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Bulb power | 1.1 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Colour temperature | 4000 K |
| Dimmable lighting | Yes |
| Annual energy consumption | 53 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 232 W |
| Motor power | 230 W |
| Power consumption (off) | 0.49 W |
| Power consumption (standby) | 0.99 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Width | 895 mm |
| Depth | 439 mm |
| Height | 459 mm |
| Weight | 20.1 kg |
| Package width | 1040 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 550 mm |
| Package weight | 24.7 kg |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Sat 23rd May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £120 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.