2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens KW36KATGA iQ500
Wine Cooler, Black, G Rated
£2,099
Free Delivery
Spread the cost:
£174.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KW36KATGA
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 199
- Oak shelves: exuding class, while taking caring of your wine.
- The glassDoor series brings effortless elegance to your kitchen.
- Two separately controlled temperature zones for optimal wine storage
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1860 x 600 x 610
Energy
Rating
| Type | Wine Cooler |
| Brand | Siemens |
| Model | KW36KATGA iQ500 |
| Also known as: | KW36KATGA |
| EAN: | 4242003869635 |
| Oak shelves: exuding class, while taking caring of your wine. | |
| The glassDoor series brings effortless elegance to your kitchen. | |
| Two separately controlled temperature zones for optimal wine storage - dual temperature zones. | |
| Oak shelves: a touch of elegance for your wine fridge. | |
| Oak shelves, one with telescopic rails: sophisticated wine storage. |
| Appliance placement | Freestanding |
| Housing colour | Grey |
| Inner colour | Grey |
| Number of shelves | 8 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Door colour | Grey |
| Shelves material | Oak |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Ultraviolet (UV) protection | Yes |
| Glass type | Anti UV |
| Built-in fan | Yes |
| Bottles capacity | 199 bottle(s) |
| Product type | Compressor wine cooler |
| Number of temperature zones | 2 |
| Temperature range (zone 1) | 7 - 19 °C |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Wine cooler net capacity | 370 L |
| Filtering | Yes |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Locking | Yes |
| Control type | Touch |
| Display placement | Inside |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | G |
| Annual energy consumption | 155 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 50 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 610 mm |
| Height | 1860 mm |
| Weight | 93 kg |
Wine cooler will not store Beer/Lager at an ice cold temperature
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £699.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More


Loading
You've added an item to your basket.