5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG L6FBK841B 6000 ProSense®
Washing Machine, 8kg, 1400 Spin, White, A Rated
£349
Service that goes further
- Product code: L6FBK841B
- Capacity (kg) - 8
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Meet the everyday classic preserver
- Protection for your clothes
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 847 x 596 x 547 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | AEG |
| Model | L6FBK841B 6000 ProSense® |
| Also known as: | L6FBK841B |
| EAN: | 7332543989485 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| Meet the everyday classic preserver - Quality clothes are made to be worn, but everyday pieces need care to maintain their condition. Whether you wash one shirt or a full load, AEG washing machines will adjust the cycle accordingly, reducing wear and tear by taking the minimum amount of time, water and energy necessary for a thorough clean. Keeping clothes looking their best. Every wear, every wash | |
| Protection for your clothes - All AEG machines have our ProTex gentle drum, specially designed to take care of your clothes. Gentle water jets lift and protect your laundry as it washes. With more holes than standard machines, our drum reduces the stretching of fabric, maintaining the shape and texture of clothes during spin cycles | |
| Inverter motor for a longer lifetime - The inverter motor in this appliance works without brushes and at a cooler temperature. The advantage is that this extends the working life of the motor, ensuring it can continue to deliver the same silent performance for longer | |
| Choose the right time to wash - Delay Start gives you the freedom to do your washing at the time you prefer by allowing you to automatically set the start time of your washing cycle | |
| Thoroughly cleaned. With Anti-Allergy programme - The AntiAllergy Vapor 60C washing programme provides steam at the end of the cycle, to give your clothes a hygienic and efficient clean. This helps reduce bacteria and allergens from your clothes, and supports better laundry hygiene |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Illumination colour | Red |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | White |
| Drum material | Stainless steel |
| Door handle colour | White |
| Cord length | 1.8 m |
| Inlet hose length | 1.3 m |
| Outlet hose length | 1.45 m |
| Water fill | Cold |
| Viewing window | Yes |
| Country of origin | Poland |
| Rated capacity | 8 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Number of washing programs | 14 |
| Noise emission class | B |
| Noise level (wash) | 75 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Cotton, Cottons 20°C, Delicate/silk, Down wear/duvet, Eco, Hygiene/anti-allergy, Jeans/denim, Quick, Rinse, Spin/drain, Sport, Synthetics, Wool |
| Easy iron function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| On/off button | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 47 kWh |
| Water consumption per cycle | 43 L |
| Connected load | 1900 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 596 mm |
| Depth | 547 mm |
| Height | 847 mm |
| Weight | 69.5 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 635 mm |
| Package height | 900 mm |
| Package weight | 71 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
5 years parts and labour. To activate your warranty go to /www.aeg.co.uk/5YearWarrantyClaim within 90 days of purchase.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.