Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG L9WEC169R 9000 Series
Washer Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: L9WEC169R
- Capacity (kg) - Wash 10/Dry 6
- Spin Speed (rpm) - 1551
- Cotton Programmes
- Synthetic Programmes
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 870 x 597 x 660 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | AEG |
| Model | L9WEC169R 9000 Series |
| Also known as: | L9WEC169R |
| EAN: | 7332543805129 |
| Cotton Programmes | |
| Synthetic Programmes | |
| Delicate Programmes | |
| Wool Plus Programme | |
| Easy iron programme | |
| Stain Action Option | |
| Sensitive Option | |
| Aqua Control and Alarm | |
| Automatic Child Safety |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver, White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | Black, Transparent |
| Reversible doors | Yes |
| Door handle colour | Black |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Viewing window | Yes |
| Drum volume | 69 L |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Maximum spin speed | 1551 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 10 kg |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Eco, Hand/wool, Outdoor, Rinse, Spin/drain, Steam, Synthetics |
| Drying programs | Cotton, Delicate/silk, Synthetics, Wool |
| AquaStop function | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 76 dB |
| Half-load | Yes |
| Cycle time washing | 235 min |
| Cycle time drying | 580 min |
| Non-stop wash & dry | Yes |
| Stain remover option | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Cord length | 1.7 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 0.14 m |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | C |
| Water consumption washing per cycle | 47 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 51 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 50 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 252 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Connected load | 2200 W |
| AC input voltage | 230-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Depth | 660 mm |
| Width | 597 mm |
| Height | 870 mm |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.