Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens LB75565GB iQ300
Canopy Cooker Hood
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: LB75565GB
- Extraction Rate (m³/h) - 638
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- LED lights: For optimal visibility and ambience when cooking
- Calms the cooking process - Extremely quiet
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 255 x 730 x 380
Energy
Rating
| Type | Canopy Cooker Hood |
| Brand | Siemens |
| Model | LB75565GB iQ300 |
| Also known as: | LB75565GB |
| EAN: | 4242003838419 |
| LED lights: For optimal visibility and ambience when cooking | |
| Calms the cooking process - Extremely quiet |
| Maximum extraction power | 638 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | D |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 56 dB |
| Maximum recirculating power | 408 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (intensive speed) | 68 dB |
| Minimum distance from electric hob | 650 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Built-in |
| Product colour | Silver |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.3 m |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 2 |
| Motor included | Yes |
| Certification | CE, VDE |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 2.15 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 410 lx |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 81 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 206 W |
| Motor power | 200 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 730 mm |
| Depth | 380 mm |
| Height | 255 mm |
| Weight | 9.41 kg |
| Installation compartment width | 700 mm |
| Installation compartment depth | 350 mm |
| Installation compartment height | 255 mm |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.