2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens LC87KFN60B iQ300
80cm Chimney Cooker Hood, Black, A+ Rated
Retail Price
£699
Free Delivery
Spread the cost:
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: LC87KFN60B
- Extraction Rate (m³/h) - 431
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- cookConnect
- iQdrive motor keeps your kitchen quiet and vapour free
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 753-996 x 790 x 433
Energy
Rating
| Type | 80cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Siemens |
| Model | LC87KFN60B iQ300 |
| Also known as: | LC87KFN60B |
| EAN: | 4242003938461 |
| iQdrive motor - The quiet, high-performance motor ensures efficient removal of odours and steam | |
| iQdrive motor keeps your kitchen quiet and vapour free | |
| cookConnect - Use your hob to control your extractor hoods power level and lighting | |
| voiceControl - Control hood functions and lighting using your voice | |
| Home Connect - The app that makes your hood work smarter |
| Maximum extraction power | 431 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 56 dB |
| Maximum recirculating power | 427 m³/h |
| Boost position air extraction power | 768 m³/h |
| Boost position output recirculating power | 687 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (recirculation mode) | 64 dB |
| Minimum distance from electric hob | 450 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 3 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 502 lx |
| Colour temperature | 3500 K |
| Dimmable lighting | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Annual energy consumption | 32 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 140 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 790 mm |
| Depth | 433 mm |
| Height (min) | 753 mm |
| Height (max) | 996 mm |
| Height without chimney | 320 mm |
| Chimney height | 457 mm |
| Weight | 12.7 kg |
| Siemens technologies (air extraction) | Home Connect, cookConnect, iQdrive motor |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £233 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew




Loading
You've added an item to your basket.