5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG LFED61844B
Washing Machine, 8kg, 1400 Spin, White, A Rated
£449.99
Free Delivery
- Product code: LFED61844B
- Capacity (kg) - 8
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Capacity guide: Suitable for couples or flatmates.
- Delicates: Gently washes the most delicate of fabrics.
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 847 x 596 x 577 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | AEG |
| Model | LFED61844B |
| EAN: | 7333394147512 |
| Capacity guide: Suitable for couples or flatmates. | |
| Delicates: Gently washes the most delicate of fabrics. | |
| TimeSave: Cuts cycle time by up to half for a faster, flexible wash. | |
| Delay start: Choose the time you want your washing cycle to start. | |
| Aqua control: An internal system which monitors the water level to detect leakage. | |
| Prewash option |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Buttons |
| Door hinge | Right |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LED |
| Control panel colour | Black |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Black |
| Cord length | 1.8 m |
| Inlet hose length | 1.3 m |
| Outlet hose length | 1.45 m |
| Drum volume | 53 L |
| Rated capacity | 8 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 75 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Down wear/duvet, Eco 40-60°C, Hygiene/anti-allergy, MaxWash 45min, Spin/drain, Synthetics, Wool |
| AquaStop function | Yes |
| Timer | Yes |
| Cycle time (max) | 205 min |
| Rinse hold | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Residual moisture | 53.4% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| On/off button | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 47 kWh |
| Water consumption per cycle | 43 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 1900 W |
| AC input voltage | 230-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 596 mm |
| Depth | 577 mm |
| Height | 847 mm |
| Weight | 69.5 kg |
| Package weight | 71 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
5 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 13th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £150 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.