Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG LFR61844B 6000 ProSense®
Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: LFR61844B
- Capacity (kg) - 8
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Automatically Adjusts Time, Water And Energy Consumption Based On The Load Size
- Prosense Reduces Up To 30% Of Time, Water, And Energy* By Optimising Every Load
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 575 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | AEG |
| Model | LFR61844B 6000 ProSense® |
| Also known as: | LFR61844B |
| EAN: | 7332543974658 |
| AUTOMATICALLY ADJUSTS TIME, WATER AND ENERGY CONSUMPTION BASED ON THE LOAD SIZE - The 6000 ProSense Washing Machine automatically adjusts time, water and energy consumption to the size of the load, even if it just a single shirt or your entire weekly laundry. Ensuring your clothes are only washed for the exact amount of time needed to maintain colours and textures for longer | |
| PROSENSE REDUCES UP TO 30% OF TIME, WATER, AND ENERGY* BY OPTIMISING EVERY LOAD - ProSense automatically weighs each load to provide a tailored cycle. It can reduce your time, water, and energy usage by up to 30%*. Sensors then adjust washing times precisely, providing optimum treatment for every garment. Ensuring your laundry comes out with that fresh new feeling, every time | |
| MORE FLEXIBILITY WITH TIMESAVE PLUS EFFICIENT WASHING IN QUICKEST TIME POSSIBLE - Simply select the TimeSave option to reduce the duration of the cycle up to two times, giving you an efficient wash that is as quick as possible | |
| THE HYGIENE PROGRAMME REMOVES MORE THAN 99.99% OF BACTERIA AND VIRUSES* - The Hygiene programme certified by Swissatest is a high-performance wash cycle that removes more than 99.99% of bacteria and viruses* from clothes. By keeping your wash temperature above 60C, you can also reduce allergens | |
| THE FASTEST WAY TO WASH - For the tightest schedules, this Extra-Quick program enables you to get a 3kg load perfectly washed in only 20 minutes | |
| INVERTER MOTOR - DURABLE AND ENERGY-EFFICIENT - Experience energy-efficient washing for longer with the inverter motor. Built for low energy consumption and an extra-long lifetime, for continually efficient washing |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Transparent |
| Drum material | Stainless steel |
| Brand specific tub material | Carboran |
| Door handle colour | Black |
| Cord length | 1.8 m |
| Inlet hose length | 1.3 m |
| Outlet hose length | 1.45 m |
| Drum volume | 53 L |
| Water fill | Cold |
| Viewing window | Yes |
| Country of origin | Poland |
| Rated capacity | 8 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 10 |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 74 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Cotton, Eco, Hygiene/anti-allergy, Outdoor, Synthetics, Wool |
| Overflow protection | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Delay start (max) | 20 h |
| Cycle time (max) | 205 min |
| Cycle time (quick washing program) | 20 min |
| Rinse Plus function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Automatic load recognition | Yes |
| Residual moisture | 53.4% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Error message indicator | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 47 kWh |
| Water consumption per cycle | 43 L |
| Energy consumption washing per cycle | 0.471 kWh |
| Connected load | 2000 W |
| AC input voltage | 230-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 69.5 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 646 mm |
| Package height | 900 mm |
| Package weight | 71 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.