Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG LFR62844B
Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: LFR62844B
- Capacity (kg) - 8
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Capacity guide: Suitable for couples or flatmates
- Delicates: Gently washes the most delicate of fabrics
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 847 x 596 x 602 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | AEG |
| Model | LFR62844B |
| EAN: | 7333394127644 |
| Capacity guide: Suitable for couples or flatmates | |
| Delicates: Gently washes the most delicate of fabrics | |
| TimeSave: Cuts cycle time by up to half for a faster, flexible wash | |
| Aqua control: An internal system which monitors the water level to detect leakage | |
| Prewash option |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LED |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Black, Transparent |
| Cord length | 1.8 m |
| Inlet hose length | 1.3 m |
| Outlet hose length | 1.45 m |
| Drum volume | 53 L |
| Rated capacity | 8 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 74 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | 20min 3kg, Cotton, Eco 40-60°C, Rinse, Spin/drain, Sport, Steam, Synthetics |
| Cycle time (max) | 205 min |
| Cycle time (quick washing program) | 20 min |
| Half-load | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Residual moisture | 53.4% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| On/off button | Yes |
| AEG technologies (clothes care) | ProSense® Technology |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 47 kWh |
| Water consumption per cycle | 43 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Connected load | 1900 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 596 mm |
| Depth | 602 mm |
| Height | 847 mm |
| Weight | 69.5 kg |
| Package weight | 71 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.