Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG LFR71844B 7000 ProSteam®
Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: LFR71844B
- Capacity (kg) - 8
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Steam Instead Of Wash In Only 25 Min With 96% Less Water*
- Mixload 69 Min Customises Laundry Cycles And Saves You Time
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 575 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | AEG |
| Model | LFR71844B 7000 ProSteam® |
| Also known as: | LFR71844B |
| EAN: | 7332543974733 |
| STEAM INSTEAD OF WASH IN ONLY 25 MIN WITH 96% LESS WATER* - Steaming instead of washing is one of the best ways to refresh clothes that do not need a full wash. The 7000 ProSteam Washing Machine can use the steam cycle to refresh clothes, which consumes only 2L of water per cycle and is kinder to clothes | |
| MIXLOAD 69 MIN CUSTOMISES LAUNDRY CYCLES AND SAVES YOU TIME - The MixLoad 69 min programme adjusts energy usage based on load weight when cleaning daily mixed loads. It washes clothes at 30C and in just 69 minutes. Achieve optimal performance and outstanding cleaning results with MixLoad 69 min | |
| PRECISEWASH REDUCES UP TO 40% OF TIME, WATER AND ENERGY* BY OPTIMISING EVERY LOAD - PreciseWash automatically adapts the energy usage and settings depending on the weight of the laundry load. So, you get customised laundry cycles that reduce energy, time and water usage by up to 40% when washing smaller loads.* | |
| THE SMOOTH CARE DRUM PATTERN IS EVEN GENTLER ON YOUR FABRICS*- The Care drum lets garments glide smoothly thanks to its elevated cushion-like drum pattern and optimised lifter paddle. A thin film of water covers the holes during washing. Providing your fabrics with an even gentler laundry experience | |
| THE HYGIENE PROGRAMME REMOVES MORE THAN 99.99% OF BACTERIA AND VIRUSES* - The Hygiene programme certified by Swissatest is a high-performance wash cycle that removes more than 99.99% of bacteria and viruses* from clothes. By keeping your wash temperature above 60C, you can also reduce allergens |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Transparent |
| Rim colour | Black |
| Drum material | Stainless steel |
| Brand specific tub material | Carboran |
| Door handle colour | Black |
| Cord length | 1.8 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.45 m |
| Drum volume | 59 L |
| Water fill | Cold |
| Viewing window | Yes |
| Country of origin | Poland |
| Rated capacity | 8 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 10 |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 74 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Eco, Hygiene/anti-allergy, Mix, Outdoor, Quick, Synthetics, Wool |
| Overflow protection | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Delay start (max) | 20 h |
| Rinse Plus function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Automatic load recognition | Yes |
| Residual moisture | 53.4% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Error message indicator | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Stackable | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 47 kWh |
| Water consumption per cycle | 42 L |
| Energy consumption washing per cycle | 0.471 kWh |
| Connected load | 2000 W |
| AC input voltage | 230-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 74.5 kg |
| Depth with door open | 1041 mm |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 646 mm |
| Package height | 900 mm |
| Package weight | 76 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.