Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens LI94MA531B iQ300
Telescopic Cooker Hood
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: LI94MA531B
- Extraction Rate (m³/h) - 266
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- iQdrive motor
- LED lights: for optimal visibility and ambience while cooking
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 203 x 898 x 290
A
Energy
Rating
The quiet, efficient extractor.
Make cooking even more enjoyable. Our extractor hoods with the iQdrive motor work powerfully to free your kitchen from steam and odours. They’re also pleasantly quiet – so you can tune back into the gentle bubbling and sizzling of your dishes.
Optimal visibility and atmosphere when cooking - LED light.
The energy-saving LED lighting provides optimal visibility for your workspace so you can concentrate on your next masterpiece.
| Type | Telescopic Cooker Hood |
| Brand | Siemens |
| Model | LI94MA531B iQ300 |
| Also known as: | LI94MA531B |
| EAN: | 4242003880234 |
| iQdrive motor - The quiet, high-performance motor ensures efficient removal of odours and steam | |
| LED lights: for optimal visibility and ambience while cooking |
| Maximum extraction power | 266 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | B |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 63 dB |
| Maximum recirculating power | 263 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 50 dB |
| Noise level (high speed) | 63 dB |
| Noise level (intensive speed) | 70 dB |
| Noise level (recirculation mode) | 64 dB |
| Pressure (Pa) | 243 |
| Minimum distance from electric hob | 430 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Semi built-in (pull out) |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.75 m |
| Exhaust location | Top |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Motor included | Yes |
| Motor type | BLDC |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 3 pc(s) |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 1.5 W |
| Number of bulbs | 3 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 355 lx |
| Colour temperature | 3500 K |
| Lighting position | Back |
| Annual energy consumption | 22.2 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 76 W |
| Power consumption (standby) | 0.2 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Width | 898 mm |
| Depth | 290 mm |
| Height | 203 mm |
| Weight | 10.8 kg |
| Installation compartment width | 526 mm |
| Installation compartment depth | 290 mm |
| Installation compartment height | 162 mm |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Telescopic Cooker Hood
Brand
Siemens
Model
LI94MA531B iQ300
Price
£395.00
Rating
4.8
Ean
4242003880234
DESIGN
Control type
Buttons
Cord length
1.75 m
Exhaust connection diameter
150 mm
Exhaust location
Top
Motor included
Yes
Motor type
BLDC
Number of motors
1
Product colour
Stainless steel
Type
Semi built-in (pull out)
PERFORMANCE
Fluid dynamic efficiency class
B
Grease filtering efficiency class
C
Intensive speed
Yes
Lighting efficiency class
A
Maximum extraction power
266 m³/h
Maximum recirculating power
263 m³/h
Minimum distance from electric hob
430 mm
Minimum distance from gas hob
650 mm
Noise level
63 dB
Noise level (high speed)
63 dB
Noise level (intensive speed)
70 dB
Noise level (low speed)
50 dB
Noise level (recirculation mode)
64 dB
Number of speeds
3
Pressure (Pa)
243
Type of extraction
Ducted/Recirculating
POWER
AC input frequency
50 - 60 Hz
AC input voltage
220-240 V
Annual energy consumption
22.2 kWh
Connected load
76 W
Current
10 A
Energy efficiency class (old)
A
Energy efficiency scale
A+++ to D
Power consumption (standby)
0.2 W
LIGHTING
Bulb power
1.5 W
Bulb type
LED
Colour temperature
3500 K
Illuminance
355 lx
Lighting position
Back
Number of bulbs
3 bulb(s)
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
290 mm
Height
203 mm
Installation compartment depth
290 mm
Installation compartment height
162 mm
Installation compartment width
526 mm
Weight
10.8 kg
Width
898 mm
FILTERING
Dishwasher proof filter
Yes
Grease filter type
Aluminium
Number of filters
3 pc(s)
Removable filter
Yes
Washable filter
Yes

Loading
You've added an item to your basket.