LIEBPACK14
Liebherr Under Counter Fridge with Ice Box & Under Counter Freezer
Free Delivery
Spread the cost:
RSDCI1621
Under Counter Fridge with Ice Box
  • C
  • Net Capacity - Fridge 109 Litres/Ice Box 17 Litres
  • EasyFresh
  • SmartFrost
  • Integrated SmartDeviceBox
  • Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 607
  • Warranty - 10 year Warranty
FNsddi1624
No Frost Under Counter Freezer
  • D
  • Gross Capacity - 93 Litres
  • NoFrost
  • FrostProtect
  • SuperFrost
  • Warranty - 10 year Warranty
Liebherr RSDCI1621
Under Counter Fridge with Ice Box, Silver, C Rated
Type Under Counter Fridge with Ice Box
Brand Liebherr
Model RSDCI1621
Also known as: LIEBPACK14
EAN: 4016803094845
EasyFresh
SmartFrost
Integrated SmartDeviceBox
TouchControl
4 Star Ice Box
Slimline door handle with integrated opening mechanism
Appliance placement Undercounter
Product colour Silver
Door hinge Right
Reversible doors Yes
Door opening angle 213°
Control type Touch
Refrigerating medium R 600a
Housing material Plastic, Steel
Shelves material Glass
Adjustable shelves Yes
Total net capacity 126 L
Climate class SN-T
Noise emission class B
Noise level 35 dB
Fridge net capacity 109 L
Fridge number of shelves/baskets 3
Number of vegetable drawers 1
Fridge gross capacity 109 L
Fridge interior light Yes
Lamp type LED
Automatic defrost (fridge) Yes
Fridge door balconies 3
Bottle rack Yes
Can rack Yes
Fridge temperature range 3 - 9 °C
Super Cool function Yes
Freezer position Top-placed
Freezer net capacity 17 L
Freezing capacity 2 kg/24h
Storage time during power failure 10 h
Star rating 4*
Automatic defrost (freezer) Yes
Adjustable feet Yes
Cord length 2 m
Energy efficiency class C
Annual energy consumption 95 kWh
Energy efficiency scale A to G
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50 Hz
Current 1.2 A
Width 600 mm
Depth 607 mm
Height 850 mm
Depth without handle 607 mm
Width with door open 639 mm
Depth with door open 1162 mm
Weight 38 kg
Package width 617 mm
Package depth 711 mm
Package height 911 mm
Package weight 40.8 kg
Sustainability certificates CE, UKCA
Country of origin Bulgaria
Liebherr FNsddi1624
No Frost Under Counter Freezer, Stainless Steel, D Rated
Type No Frost Under Counter Freezer
Brand Liebherr
Model FNsddi1624
Also known as: LIEBPACK14
EAN: 4016803094470
NoFrost
FrostProtect
SuperFrost
4 Freezer Drawers
VarioSpace Freezer Drawers
Product type Upright freezer
Appliance placement Countertop
Product colour Stainless steel
Reversible doors Yes
Built-in display Yes
Freezer number of shelves/baskets 4
Handle colour Stainless steel
Door hinge Right
Control type Touch
Display type LED
Display placement On door
Freezer drawers quantity 4
Housing material Glass
Freezer net capacity 92 L
Freezing capacity 8.5 kg/24h
Storage time during power failure 9.5 h
Star rating 4*
Climate class SN-T
No Frost system Yes
Noise emission class C
Noise level 37 dB
Fast freeze function Yes
Freezer gross capacity 93 L
Ice cube tray Yes
Freezer temperature (min) -16 °C
Freezer temperature (max) -28 °C
Operating temperature (T-T) 10 - 43 °C
Interior light Yes
Lamp type LED
Door open alarm Yes
Adjustable feet Yes
Cord length 2 m
Child lock Yes
Energy efficiency class D
Annual energy consumption 148 kWh
Energy efficiency scale A to G
Connected load 207 W
Energy usage 0.413 kWh/24h
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50 Hz
Current 1.4 A
Width 600 mm
Depth 607 mm
Height 850 mm
Weight 42 kg
Package width 617 mm
Package depth 711 mm
Package height 911 mm