Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG LWR7195M4B 7000 ProSteam®
Washer Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: LWR7195M4B
- Capacity (kg) - Wash 9/Dry 5
- Spin Speed (rpm) - 1400
- The 7000 ProSteam Washer Dryer is a 3-in-1 laundry machine that streamlines the laundry process for you with wash, dry, and steam programmes
- Garments Refreshed*, Wrinkles Reduced With Steam Refresh
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 847 x 597 x 576 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | AEG |
| Model | LWR7195M4B 7000 ProSteam® |
| Also known as: | LWR7195M4B |
| EAN: | 7332543984855 |
| The 7000 ProSteam Washer Dryer is a 3-in-1 laundry machine that streamlines the laundry process for you with wash, dry, and steam programmes. Steam uses 96% less water*, and is gentler than washing, helping clothes look their best for longer. Internal test with a 1 kg load on the steam programme vs the delicates programme | |
| GARMENTS REFRESHED*, WRINKLES REDUCED WITH STEAM REFRESH - Steam Refresh neutralises odours* and reduces wrinkles on garments, including delicates, in just 25 minutes, all without washing. And if you would like an extra boost of freshness, just add our aromatic steam fragrance, for that just washed freshness. External test show neutralisation of cigarette smoke odour in a Steam Refresh cycle | |
| SPECIALCARE WASH-TO-DRY. CUSTOMISED CARE EVEN FOR WOOL AND DELICATES - SpecialCare Wash-to-Dry adapts to each fabric type for gentle yet effective cleaning. This Woolmark Blue certified machine, washes and dries everyday items, delicates, and wool. It also restores the water protection of your outdoor garments | |
| PROSENSE+ ADAPTS ENERGY AND WATER USAGE TO THE LOAD SIZE - ProSense+ automatically adapts the cycle time, along with energy and water usage, in proportion to the size of the laundry load. So, you get customised laundry cycles that save energy and water when washing and drying smaller loads | |
| QUICK 20' WASH & DRY 60' WHEN YOU'RE IN A HURRY - With Quick 20 Wash&Dry 60 you can wash and dry a 1kg mixed load in just one hour, all in one go. You can also choose the wash only cycle and get clean clothes in as quick as 20 minutes. Quick and convenient care when youre in a hurry | |
| THE SMOOTH CARE DRUM PATTERN IS EVEN GENTLER ON YOUR FABRICS* - The Care drum lets garments glide smoothly thanks to its elevated cushion-like drum pattern and optimised lifter paddle. A thin film of water covers the holes during washing. Providing your fabrics with an even gentler laundry experience. Internal tests comparing the Care drum to the AEG ProTex drum |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | Graphite, Transparent |
| Door handle colour | Graphite |
| Control type | Buttons, Rotary, Touch |
| Display type | LED |
| Viewing window | Yes |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum volume | 60 L |
| Water fill | Cold |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Eco, Hand, Hygiene/anti-allergy, Outdoor, Rinse, Steam, Synthetics, Wool |
| Drying programs | Wash&Dry |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | A |
| Noise level (wash) | 72 dB |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Overflow protection | Yes |
| Cycle time washing | 228 min |
| Cycle time washing & drying | 365 min |
| Number of washing programs | 10 |
| Drying system | Condensation |
| Delay start (max) | 20 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Minimum spin speed | 800 RPM |
| Foam control system | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Non-stop wash & dry | Yes |
| Residual moisture | 53.9% |
| Fluff filter | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Cord length | 1.7 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.4 m |
| Adjustable feet | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Error message indicator | Yes |
| On/off button | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 45 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 49 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 64 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 265 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.493 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 2.653 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Connected load | 2100 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Depth | 576 mm |
| Width | 597 mm |
| Height | 847 mm |
| Weight | 74.5 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 649 mm |
| Package height | 886 mm |
| Package weight | 76 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.