1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Masterbuilt MB20041423
Gravity Series 600 Digital Charcoal BBQ & Smoker, Black
£649
Save £150
Was £799
Free Delivery
Spread the cost:
£54.09 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: MB20041423
- Fuel Type - Charcoal (fuel)
- Charcoal BBQ with digital controls and 600 square inches of cooking space
- Reaches 105C in 7.5 minutes or 370C in 10 minutes
- Heavy-duty powder-coated folding front shelf and stationary side shelf for additional food preparation space
- Warranty - 1 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1250 x 1230 x 600
| Type | Gravity Series 600 Digital Charcoal BBQ & Smoker |
| Brand | Masterbuilt |
| Model | MB20041423 |
| EAN: | 0094428281387 |
| Charcoal BBQ with digital controls and 600 square inches of cooking space | |
| Reaches 105C in 7.5 minutes or 370C in 10 minutes | |
| DigitalFan precisely maintains desired cooking temperature | |
| GravityFed charcoal hopper holds 5.4 kg of lump charcoal or 8.2 kg of briquettes for up to 18 hours of use | |
| Digital control panel to easily set desired cooking temperature for BBQing or smoking | |
| Masterbuilt WiFi technology to control your BBQ from anywhere | |
| Connect to the Masterbuilt App to set and monitor temperature, view session graphing, check meat probes and discover new recipes | |
| Accessory-ready to accommodate the Masterbuilt Pizza Oven and Gravity Series Rotisserie attachments | |
| Includes reversible smoke and sear cast iron grates for high heat searing or low and slow smoking methods | |
| Heavy-duty powder-coated folding front shelf and stationary side shelf for additional food preparation space | |
| Easy access front removable grease tray for easy cleanup | |
| One porcelain-coated warming or smoking rack | |
| Compatible with up to 4 meat probes, 1 included | |
| Magnetic safety switches to create a safe BBQing experience |
| Type | Grill |
| Heat source | Charcoal (fuel) |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Hopper capacity | 8.2 kg |
| Temperature (max) | 370 °C |
| Cooking area | 3870.96 cm² |
| Wi-Fi | Yes |
| Form factor | Cooking station |
| Top surface type | Grate |
| Lid | Yes |
| Product colour | Black |
| Cooking surface shape | Rectangular |
| Castor wheels | Yes |
| Legs | Yes |
| Number of wheels | 2 wheel(s) |
| Number of legs | 2 leg(s) |
| Handle(s) | Yes |
| Storage shelf | Yes |
| Warming rack | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Grease tray storage | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Control type | Buttons |
| Width | 1230 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 1250 mm |
Loading
1 year warranty on production issues only, not on wear and tear. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £216.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More



You've added an item to your basket.