Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MBO65M90D2-SS
Built-In Electric Single Oven, Stainless Steel, A+ Rated
- Product code: MBO65M90D2-SS
- Capacity (Usable Litres) - 70
- Electrical Connection - Hard-wired
- Xpress Fry Air fryer performance in an oven
- Xpress Grill Fast heat for consistent results
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 595 x 575
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Midea |
| Model | MBO65M90D2-SS |
| Also known as: | MBO65M90D2SS |
| EAN: | 6944271689752 |
| Xpress Fry Air fryer performance in an oven | |
| Xpress Grill Fast heat for consistent results | |
| Xpress Cleaning Easy-clean aqua technology | |
| A+ Energy Rated Market-leading utility savings | |
| Dimensions (cm) - H59.5 x W57.5 x D59.5 |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 70 L |
| Total oven power | 3000 W |
| Oven net capacity | 71 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven cooking method | Fan-forced |
| Top heating | Yes |
| Top heating + Grill + Fan | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Top, bottom & fan | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Number of cooking programs | 9 |
| Static cooking | Yes |
| Static cooking+ fan (fan assist) | Yes |
| Cleaning type | Hydrolytic |
| Cleaning technology | AquaClean |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control panel material | Metal |
| Handle colour | Stainless steel |
| Temperature control type | Mechanical |
| Knobs colour | Silver |
| Display type | LED |
| Programmable display | Yes |
| Door hinge | Down |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable door glass | Yes |
| Cord length | 1 m |
| Timer type | Digital |
| Easy to clean | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 0.99 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.79 kWh |
| Connected load | 3000 W |
| Power connection type | Hard-wired |
| Power plug type | Hard Wired |
| Interior light | Yes |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 570 mm |
| Installation compartment height | 590 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 31 kg |
| Package width | 621 mm |
| Package depth | 688 mm |
| Package height | 670 mm |
| Package weight | 34 kg |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 17th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £73 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £10.95 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.